top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

Kim byli Trzej Królowie? Sprawdzisz swoją wiedzę?... Drukuj

El Greco Pokłon trzech króli, 1568, olej na płótnie

 

El Greco, ,,Pokłon Trzech Króli, 1568; olej na płótnie, wersja z kolekcji prywatnej w Lozannie

 

 

 

W niemieckiej Kolonii w katedrze św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny znajduje się niezwykły relikwiarz,
który stanowi część ołtarza głównego.
Jego majestatyczny wygląd zachwyca,
ale najważniejsze ukryte jest w środku – to relikwie
Trzech króli, zwanych też mędrcami ze Wschodu...

 

Znalezione obrazy dla zapytania gwiazda wigilijna 

 https://www.youtube.com/watch?v=NyoTvgPn0rU

 

 

alt

 

alt

 

alt

     Relikwiarz Trzech Króli w Katedrze w Kolonii

/ foto za m.odeon.p

 

W okresie Bożego Narodzenia szczególnie licznie nawiedzany jest stojący w centrum katedry - za głównym ołtarzem - relikwiarz Trzech Króli.
Ten najcenniejszy klejnot katedry kolońskiej jest największym - a zdaniem wielu także najpiękniejszym - dziełem pracy złotniczej średniowiecza w Europie.

 

Relikwiarz Trzech Króli ma szerokość 110 cm, wysokość 153 cm i długość 220 cm. Symbolizuje Boga w Trójcy Świętej. Zbudowany jest w kształcie przypominającym trzynawową bazylikę: obok siebie stoją dwa sarkofagi, na których spoczywa trzeci. Pokryty ponad tysiącem szlachetnych kamieni i pereł oraz kolorowymi emaliami relikwiarz otaczają 74 figury z pozłacanego srebra.
Ponad 300 kamei na relikwiarzu stanowi największy ich zbiór na świecie.

 

 

6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną popularnie świętem Trzech Króli.

Kim oni byli - Kacper, Melchior i Baltazar?...

W greckim tekście Biblii w żadnym fragmencie nie pojawia się słowo „król”, jest raczej mowa o magach. Według badaczy byli oni pogańskimi kapłanami w Persji, uczonymi m.in. w astronomii, matematyce i medycynie. Na pewno byli ludźmi bardzo zamożnymi, gdyż w tamtych czasach zakup złota, kadzidła i mirry wiązał się z posiadaniem bogactwa. Wszystkie inne informacje to tylko przypuszczenia, które nie dają naukowej pewności.

Rzymskie malowidła sugerują, że magów mogło być dwóch, czterech, a nawet sześciu. Skąd więc liczba „trzy”?

Według ojców Kościoła to symboliczna liczba odnosząca się do trzech wymiarów człowieczeństwa (ciało, dusza i duch) lub do trzech ówcześnie znanych krain (Europa, Azja i Afryka).

Imiona mędrców pojawiają się wyłącznie w apokryfach. Poza tym znacznie łatwiejsze do zapamiętania i wymówienia są dla nas imiona Kacper, Melchior i Baltazar niż te, które pochodzą z tradycji syryjskiej, np. Badadakharida.

Najbardziej jednak interesuje nas to, dlaczego wyruszyli w poszukiwaniu Dziecięcia. Prawdopodobnie magowie byli uczniami Zaratustry, u którego pojawia się idea narodzin Zbawiciela, który poprowadzi lud do zwycięstwa nad siłami ciemności. Gdy więc ujrzeli bardzo nietypową konfigurację planetarną, którą odczytali jako oczekiwany znak, wyruszyli w długą podróż.

Z pewnością trzej mędrcy zostali wybrani przez Boga, aby poprzez nich objawiła się chwała nowonarodzonego Dziecięcia. Zostali oni natchnieni łaską wiary, aby mimo ubóstwa i kruchości Dziecka mogli zobaczyć w Nim oczekiwanego Mesjasza.

 

Złożyli Mu hołd i  ofiarowali dary:  złoto prawdziwemu Królowi,  kadzidło wiecznemu Kapłanowi oraz mirrę Temu, który będzie cierpiał za grzechy świata.

 

Baltazar (mag  w średnim wieku, Azja) przyniósł kadzidło, symbol boskości, którego unoszący się do góry dym był znakiem modlitwy skierowanej do nieba, ponieważ nowonarodzony był Bogiem.

 

Melchior (najstarszy mag, Europa) ofiarował  złoto, jako symbol bogactwa i władzy Jezusa, gdyż widziano w nim króla.

 

Kacper (najmłodszy mag, Afryka) dał mirrę, symbol człowieczeństwa i męczeńskiej śmierci Jezusa,  która służyła do namaszczenia ciała, ponieważ Syn Boży był również prawdziwym człowiekiem.

 

Pisma podają, że spotkanie z Nowonarodzonym na zawsze zmieniło ich życie. Po wielu latach poznali św. Tomasza Apostoła, który opowiedział im o życiu Chrystusa i Jego nauczaniu. Według legendy wzruszeni magowie przyjęli chrzest z jego rąk, aby kontynuować głoszenie Ewangelii w imperium perskim, a nawet zostali biskupami i ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w Tego, któremu kiedyś przybyli oddać pokłon.

 

Czy wiesz dlaczego na drzwiach napiszemy K+M+B 2019?...

6 stycznia w kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

W kościołach są dziś święcone kadzidło i  kreda, którą na drzwiach wejściowych w wielu katolickich domach pisze się litery C+M+B oraz rok.

Są skrótem od łacińskiego życzenia ,,Christus Mansionem Benedicat" - Niech Chrystus błogosławi temu domowi. 

​W ponad siedmiuset miastach w Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Są to uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Tradycja przedstawiania orszaków trzech króli podróżujących do miejsca narodzenia Jezusa swój początek wzięła w Hiszpanii, jednak obecnie to organizowane w Polsce orszaki przewyższają liczebnością te hiszpańskie.

 

 

 

 

 

 

 

 / opracowano za: opoka.org.pl, m.odeon.pl

Redakcja: Lidia Jurek

Zmieniony: Wtorek, 08 Styczeń 2019 12:36
 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..

rodo logo ankieta absolw WybierzStudia linkButon przetargie dziennik librus butonmaszzawodgimazjalistyifomaturzystyinfoLINK GRAF EKOKONTROLKI podreczniki zjecia_pozacke link linkoke linkwoj linkpowiat linkgmina linkpolicja skklogo_2  pckrlogo

 

 


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.