top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

W 71 rocznicę walk Armii Krajowej pod Kossowem, Krzepinem, Lipnem, Chotowem i Radkowem… Drukuj

2015-10-11 12.09.1111.10.2015r. Szkolny Poczet Sztandarowy reprezentował ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w uroczystości patriotyczno-religijnej w 71 rocznicę zwycięskich bojów stoczonych przez oddziały AK z hitlerowskimi Niemcami na terenach ziemi włoszczowskiej.    

P A M I Ę T A M Y…

 

 

 

 

 

 

 Nowy-1

 

Obchody były zorganizowane przez Starostę Włoszczowskiego pana Jerzego Suligę, Gminę Radków i Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, by uczcić 71 rocznicę krwawych walk stoczonych przez oddziały żołnierzy 27 i 74 PP Armii Krajowej z niemieckim okupantem na terenach Kossowa, Krzepina, Lipna, Chotowa I Radkowa jesienią 1944 r., w hołdzie dla Poległych, Zmarłych oraz Ostatnich już Żyjących Żołnierzy, którzy złożyli daninę krwi i życia na ołtarzu Ojczyzny, bohatersko walcząc o wolność i niepodległość Polski…

 

Uczestnicy uroczystości zebrali się w niedzielny poranek 11.10.2015 r. przed Urzędem Gminy we Włoszczowie, skąd autokarem ruszyli w stronę Radkowa, potem na Kossów i Dzierzgów.

Nasi uczniowie pod opieką pana Mariusza Małka, nauczyciela biologii, przedmiotów zawodowych, wychowawcy, podróżowali w towarzystwie członków i sympatyków włoszczowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w woj. świętokrzyskim.

 

Podczas tych rocznicowych obchodów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 był reprezentowany przez poczet sztandarowy w składzie: dowódca – Olszak Dominik, kl. II sportowo-militarna LO, chorąży – Bodziechowski Karol, kl. II sportowo-militarna LO i asysta - Lubaś Mateusz, kl. II sportowo-militarna LO.

 

Uczniowie byli więc obecni na uroczystej akademii w szkole w Radkowie, gdzie młodzież tamtejszego gimnazjum przedstawiła okolicznościowy program artystyczny. Następnie na uroczystej Mszy św. w intencji bohaterskich żołnierzy, kombatantów w kościele – Sanktuarium Matki Boskiej Dzierzgowskiej w Dzierzgowie, a wcześniej oddali honory podczas składania wieńców i wiązanek kwiatów, zapalania lamp i zniczy, jako wyrazu szacunku i pamięci dzisiejszych mieszkańców ziemi włoszczowskiej pod Tablicą Pamiątkową Żołnierzy Armii Krajowej w kościele w Kossowie.

 

 Nowy-2

 

- Podczas mszy św. w Dzierzgowie znaczącym był moment, kiedy biorący w niej udział Kombatanci reprezentujący środowisko Armii Krajowej, w bardzo już przecież sędziwym wieku, mówili, że z każdym rokiem jest Ich mniej, ubywa Ich, dlatego są wdzięczni za pamięć, dziękowali zgromadzonym, w tym i młodzieży za obecność, za modlitwy – podkreśla opiekun Pocztu.

- „…Gdy my odejdziemy na wieczną wartę, wierzymy, że pamięć o naszych kolegach, o nas nie zaginie…”– Kombatanci.

 

Przy tej okazji warto powiedzieć, że nasi chłopcy z pocztu sztandarowego wystąpili tutaj w umundurowaniu wojska polskiego, prezentując się na tyle charakterystycznie i bardzo dobrze, że wzbudzili zainteresowanie ze strony wielu gości obchodów!

- Kombatanci pytali, co to za młodzież, skąd jesteście, mówili, że to dobrze i pięknie, że kultywujecie w swojej szkole tradycje hetmańskie i patriotyczne – dodaje pan Mariusz Małek.

 

Bardzo dziękujemy opiekunom (pan Artur Ślęzak, pan Mariusz Małek), a przede wszystkim młodzieży za to, że angażuje się we wszystkie wyjścia naszego Pocztu Sztandarowego na zewnątrz i jest godną reprezentacją społeczności „Czarnieckiego” podczas wielu uroczystości państwowych, rocznic historycznych i innych obchodów ważnych dla Polaków.

 

Na zakończenie spotkania z Kombatantami wszyscy udali się na smaczny, gorący poczęstunek, jak zawsze przygotowany wedle tradycyjnego menu, z domowymi wypiekami…

 

 

Przypominamy…

Wczesnym rankiem, 28 października 1944 r., Niemcy w sile, co najmniej trzech batalionów zaatakowali oddziały partyzanckie w rejonie wsi Krzepin. Była to kolejna operacja pod kryptonimem „Hubertuseinsatz”, zmierzająca do opanowania sytuacji na zapleczu bliskiego już frontu i likwidacji oddziałów leśnych. 7 Dywizja Piechoty Armii Krajowej stoczyła pięciodniową bitwę z dużymi niemieckimi siłami pacyfikacyjnymi, dysponującymi lotnictwem, czołgami i innymi pojazdami mechanicznymi formacji SS, Wehrmachtu i żandarmerii. Była to ostatnia największa w Polsce bitwa oddziałów partyzanckich Armii Krajowej z siłami niemieckiego okupanta.

 

http://wmzw.plenerownia.com/exhibit/57/Koss%C3%B3w%20-20ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82   Wirtualne Muzeum Ziemi Włoszczowskiej…

 

 

Cześć  Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej!

 

Nowy-3 

 

 

 

Poczet Sztandarowy ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego podczas obchodów rocznicowych, Radków - Kossów – Dzierzgów, 2015 r. … 

                                           2015-10-11 10.55.08

 

2015-10-11 12.09.11

 

2015-10-11 12.21.20

 

 

 

Źródło: materiał pan Mariusz Małek, www.wloszczowa.pl

Opracowanie: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska

Zmieniony: Czwartek, 27 Październik 2016 20:59
 

PORADNIK GIMN OFERTA JĘZYKOWA2mini

New layer...

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.