top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości 

,,Jak Czarniecki do Poznania..." - impreza pływacka, jakiej jeszcze w ZSP Nr 2 nie było... Drukuj

IMG 20181218 131329

27 975 m przepłynęli łącznie uczestnicy imprezy pływackiej  Jak Czarniecki do Poznania,  która odbyła się  18.12.2018 r. na pływalni Nemo we Włoszczowie....

 

 

 

 

 

 

 

Dedykujemy na 100. lecie Niepodległej... 

 

IMG 20181218 131332

 

Przepłynęliśmy łącznie 1 117 długości basenu,
co dało  dystans 27 975 m.
 

 

- Wzięło w niej udział 35 pływaków z naszej szkoły, ZPO Nr 1 oraz ZPO Nr 2 we Włoszczowie. Pływacką Imprezę otworzył Dyrektor  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego  Pan Marek Ledwoch, po czym,  jak na prawdziwego hetmana przystało,  pierwszy wkroczył do wody,  dając przykład swoim uczniom - relacjonuje  pan Sławomir Kaczmarski, pomysłodawca wydarzenia.

 

Następne minuty przeznaczone  były już  tylko dla młodzieży - uczestników imprezy, którzy ambitnie i z zapałem,  wytrwale i pracowicie pokonywali kolejne długości basenu...

 

-  Każdy uczestnik miał za zadanie przepłynąć minimum 17 długości, oczywiście można było i więcej - uzupełnia nauczyciel wychowania fizycznego.

 
Liderem pływania okazał się Jakub Sobótka, maturzysta z klasy III sportowo-militarnej naszego LO, który przepłynął basen 72 razy (1 800 m)!

 

- Szczególnie serdeczne słowa podziękowania należą się opiekunom uczniowskich drużyn z ZPO Nr 1 i SP Nr 2,  nauczycielom wychowania fizycznego Panom: Tomaszowi Szwajkowskiemu i Włodzimierzowi Kosowskiemu za umożliwienie swoim podopiecznym wspólnego pływania z nami, ze starszymi kolegami! - zaznacza pan Kaczmarski.

 

 

IMG 20181218 133110   IMG 20181218 133339

 

 

I jeszcze raz pan trener i nauczyciel wychowania fizycznego oraz  wychowawca młodzieży gwoli podkreślenia historycznych związków...


360 lat temu, 14.12.1658 roku, znamienity wojenny strateg i taktyk Hetman Stefan Czarniecki walcząc przeciwko Szwedom,  dokonał udanego desantu swojego wojska na wyspę Als w Danii, w cieśninie Mały Bełt, między Półwyspem Jutlandzkim a wyspą Fionia.


Według  źródeł, wojsko pod wodzą Czarnieckiego przepłynęło wpław odległość 420 -500 m /17 długości basenu  =  425 m/. Wydarzenie to stało się inspiracją dla Józefa Wybickiego, który poświęcił Hetmanowi jedną ze zwrotek naszego hymnu państwowego,  ,,Mazurka Dąbrowskiego"....

 

[...]

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.]
[...]


Minęło od tego wyczynu lat 360...

Nasi pływacy, jak przystało na uczniów szkoły hetmańskiej, wykazali się również  poświęceniem, dużym  osobistym zaangażowaniem i samozaparciem oraz mocnym charakterem.

 

Podkreślmy, że dali w ten sposób mocny przykład swoim przyszłym kolegom z ZPO Nr 1 i ZSP Nr 2, jak dzisiaj można i należy  pielęgnować, kultywować i przekazywać następnym pokoleniom  te cechy charakteru i osobowości,  dzięki którym Hetman Wielki Koronny Stefan Czarniecki, patron ZSP Nr 2 we Włoszczowie  odnosił sukcesy w swojej wojskowej karierze, a w historii Polski jako bohater narodowy zapisał się złotymi zgłoskami -  męstwem,  bezprzykładnym poświęceniem  i oddaniem sprawom swojego kraju.

 

I na koniec romantyczna parantela, odwołująca się do słów jednego z trzech narodowych wieszczów, Zygmunta Krasińskiego,  na temat Adama Mickiewicza doskonale wydaje się być tu pasującą - ,,My wszyscy z Niego" (z Czarnieckiego?!...)


Imprezę przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wuefu w ZSP Nr 2: pan Daniel Stolarczyk, pan Damian Skiba i pan  Sławomir Kaczmarski.

 

 Pięknie dziękujemy naszej Młodzieży!
Słowa uznania dla naszych Nauczycieli!

 

 

 

Zapraszamy na 3 filmy i do fotogalerii...

 

https://www.youtube.com/watch?v=EFUHAkqsg38&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=m7J3uRpKOhc&feature=youtu.be

 

 https://www.youtube.com/watch?v=12ORkffjPn0&feature=youtu.be

  Podobny obrazhttps://www.youtube.com/watch?v=CwdrtwZiQ9E

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: tekst pan Sławomir Kaczmarski i Lidia Jurek, foto i filmy pan Daniel Stolarczyk
Redakcja: Lidia Jurek i  Joanna Ziental

 

 

Zmieniony: Poniedziałek, 11 Luty 2019 13:57
 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.