NPRC

Mamy wyróżnienie w ŚWIĘTOKRZYSKIM MATEMATYCZNYM MARATONIE MATURALNYM Drukuj

100214.12. 2018 r. pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego odbył się Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny...

1007

W ścisłym  gronie najlepszych matematycznych maratończyków maturalnych województwa świętokrzyskiego  w roku szkolnym 2018/2019
jest uczeń ,,Czarnieckiego".

W tym roku szkolnym organizatorami przedsięwzięcia byłi: Politechnika Świętokrzyska, Fundacja im. Agi Skrobackiej ,,Wiatr w żagle”, III LO w Kielcach, LAKK w Suchedniowie, ZSTM w Skarżysku-Kamiennej i I LO w Busku-Zdroju.

-          Pomysł zorganizowania maratonu powstał w roku 2003. Na Politechnice Świętokrzyskiej odbywały się spotkania nauczycieli w ramach Seminarium Jakości Kształcenia Matematycznego, zainicjowane przez Danutę Pyrek, doradcę metodycznego matematyki Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Andrzeja Lenarcika pracownika naukowego Politechniki Świętokrzyskiej. Ich efektem były konkursy w powiatach ostrowieckim i włoszczowskim oraz regionalne zmagania ,,Matematyczna Piłka Nożna" i ,,Gimnazjalny Mistrz Rachunków”. W 2010 roku pojawiła się nazwa ,,Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny”, która odzwierciedla główny cel tego przedsięwzięcia – systematycznie przygotowywać młodzież do matury z matematyki, zmierzyć postępy uczniów. - przypomina nauczycielka matematyki w ZSP Nr 2  pani Renata Konwiak

W tegorocznym finałowym starciu uczestniczyło blisko 200 uczniów ze świętokrzyskich szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizacja odbywała się w kategoriach:  A, B, C - osobno w liceach i technikach (łącznie 6 grup). O przypisaniu uczniów do poszczególnych  kategorii decydował wynik na egzaminie gimnazjalnym z matematyki.

Finaliści musieli rozwiązać zadania z matematyki na poziomie rozszerzonym. Najlepszym wręczono  dyplomy i nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się   6 stycznia 2019 r. w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach.

Miło nam zakomunikować, że wśród wyróżnionych w Świętokrzyskim Matematycznym Maratonie Maturalnym w kategorii B Liceum znalazł się uczeń klasy III sportowej LO w naszym Zespole Szkół -  Maciej Antoniak.

- „Jest to dość duże osiągnięcie, gdyż Maciek realizuje rozszerzenie dopiero od klasy drugiej” – podsumowuje sukces swojego ucznia pani Renata.

Na gali Maćkowi towarzyszyły mama, pani Urszula Antoniak i nauczyciel prowadzący, pani  Renata Konwiak.

Wszyscy laureaci i  wyróżnieni otrzymali cenne książki popularnonaukowe z dziedziny fizyki.

„ – W nauce w dziedzinie fizyki czy matematyki bardzo dużo się dzieje w ostatnich latach. Aby technika nas nie zniszczyła potrzebny jest humanizm i wszechstronny rozwój” – podkreślił doktor Andrzej Lenarcik z Politechniki Świętokrzyskiej.

Rozdanie nagród najlepszym matematycznym maratończykom maturalnym w województwie uświetniły występy laureatów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Młodzi ludzie między innymi śpiewali utwory Jacka Kaczmarskiego.

Źródło: tekst pani Renata Konwiak, foto pani  Urszula Antoniak, pani Renata . Konwiak; Aleksander Piekarski /Echo Dnia
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental

Zmieniony: Środa, 20 Luty 2019 12:51