top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Szkolny Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych Drukuj

IMG 0036W ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym Zespole odbył się uroczysty apel szkolny ku czci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego w latach 1945-1963...

 

 

 

 

 

 alt

 

,,Biały krzyż"

 

Gdy zapłonął nagle świat,
Bezdrożami szli
Przez śpiący las.
Równym rytmem młodych serc
Niespokojne dni
Odmierzał czas.

Gdzieś pozostał ognisk dym,
Dróg przebytych kurz,
Cień siwej mgły ...
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi ...

Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.

Żegnał ich wieczorny mrok,
Gdy ruszali w bój,
Gdy cichła pieśń.
Szli, by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól -
O nowy dzień.

Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.

Bo nie wszystkim pomógł los
Wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi

[...]"

                                

                                                                            / tekst Janusz Kondratowicz, muzyka Krzysztof Klenczon,
                                                                                                                                 ,,Czerwone Gitary" , 1968 r.

 

 Podobny obraz

 

By nie zaginęła nasza pamięć o Żołnierzach Wyklętach, by nie stali się oni zapomnianymi bohaterami...

 

01.03.2019 r. w piątkowe przedpołudnie, na początku 5. lekcji zebraliśmy się w ,,Czarnieckim" na głównym holu I piętra i przylegających doń  korytarzach, by całą obecną  w tym momencie nauki społecznością szkolną wspomnieć, przypomnieć, krótko przemodlić i uczcić Żołnierzy Wyklętych oraz  ich ofiarę dla ojczyzny - czyn zbrojny, tj. walkę o niepodległą i suwerenną Polskę z narzuconym nam siłą w 1945 r.  z rozkazu Stalina komunistycznym systemem władzy. 

 

Uroczysty apel przygotowali:  nauczyciel historii i wychowawca kl. maturalnej, III biomedycznej LO pan Marcin Drążyk oraz szkolny katecheta pan Artur Ślęzak, którzy do współpracy organizacyjnej włączyli przedstawicieli SU, tj. chłopaków z radiowęzła szkolnego - Pawła Walaska i Karola Waligórskiego, kl. II sm LO. 

 

Na apelu byli także: wicedyrektor ZSP Nr 2 pan Piotr Suliga oraz ks. dziekan  Zygmunt Pawlik, proboszcz parafii pw. WNMP we Włoszczowie.

 

Gdy wybrzmiała niezapomniana  muzyka i  poruszające słowa   pieśni skomponowanej przez Krzysztofa Klenczona ,,Biały Krzyż",   songu ku czci ,,leśnych", spotkanie patriotyczne otworzył pan Marcin Drążyk. 

 

W kilku krótkich słowach nauczyciel dał zgromadzonym uczniom prosty i oczywisty przekaz - przypomnienie kim byli Wyklęci, co zrobili dla niepodległości naszej Ojczyzny i dlaczego należy Im się nasza wdzięczność, szacunek i wieczna pamięć potomnych. 

 

Znakomitym uzupełnieniem minigawędy inicjatorów apelu  bylo wplecenie przez pana Artura Ślęzaka do tego historycznego rysu  szlachetnego  w swej prostocie przypomnienia sylwetek dwóch Żołnierzy Niezłomnych: sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka" i ,,Warszyca"  - kpt. Stanisława Michała Sojczyńskiego,  żołnierza AK, organizatora i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, poprzez przywołanie publiczne,  na naszym forum,  udokumentowanych, coraz powszechniej  znanych   i cytowanych  przesłań  wymienionych tu Bohaterów...

 

 Znalezione obrazy dla zapytania zachowalam sie jak trzeba

 

 

alt

 

 

Kulminacyjnym punktem patriotycznego apelu było wspólne odmówienie modlitwy zainicjowanej przez naszego gościa,  księdza proboszcza,  w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Ponadto ksiądz Zygmunt Pawlik bardzo pięknie nawiązał do  współczesnego pojmowania i kultywowania postaw patriotycznych. Mocno zaakcentował fundamentalną rolę patriotyzmu w zachowaniu i przetrwaniu narodu polskiego od rozbiorów aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. Zalecał młodym ludziom baczną uwagę, roztropne rozróżnianie i myślenie o tym,  na czym zasadza się i czym jest patriotyzm dla wspólnoty narodowej, a czym różne inne postawy ludzi wobec swego narodu. Słowa te były bardzo tu potrzebne i powinny niejednej,  niejednemu  z nas dać paliwo do wewnętrzego dialogu i pilnego przemyślenia, przepracowania, uporządkowania, tak, by niezagubić się w szumie medialnym, nie stracić  z oczu drogowskazu...

 

 

 

 

 

 

Źródło: : info pan Marcin Drążyk, Artur Ślęzak, foto i tekst Lidia Jurek
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental 

Zmieniony: Poniedziałek, 18 Marzec 2019 10:42
 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.