top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 174 gości 

Wielcy Polacy: mija 80. lat od heroicznej bitwy pod Wizną Drukuj
Środa, 11 Wrzesień 2019 06:59

alt

 

Jest to mural na jednym z domów w Wiźnie. Odtwarza oryginalne zdjęcie, przedstawiające wziętych do niewoli polskich żołnierzy, odpoczywających na jednym z podwórek, po bitwie, która miała miejsce we wrześniu 1939 r.

                                                                                          / Zdj. za wojsko-polskie.pl domena publiczna

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania oko biało-czerwone patriota

 

Podobny obraz

  / Fot. polona.pl

 

WIZNA - jedna z bitew żołnierza polskiego,  która nie bez powodu nazywana jest polskimi Termopilami

 

 

Garść polskich żołnierzy broniła się przeciwko czterdziestokrotnie liczniejszemu przeciwnikowi. Przeciwko czołgom, samolotom, artylerii i piechocie wroga mieli tylko betonowy bunkier i lekką broń. Nie bez powodu bitwa pod Wizną, która miała miejsce w dniach 7–10 września 1939 r. nazywana jest polskimi Termopilami   -  40 : 1 ...

 

                                    ,,Bagnet na broń”

 

                   Kiedy przyjdą podpalić dom,
         ten, w którym mieszkasz - Polskę,
          kiedy rzucą przed siebie grom,
          kiedy runą żelaznym wojskiem
             i pod drzwiami staną, i nocą
             kolbami w drzwi załomocą -
             ty, ze snu podnosząc skroń,
                    stań u drzwi.
                  Bagnet na broń!
                   Trzeba krwi!

 

           Są w ojczyźnie rachunki krzywd,
           obca dłoń ich też nie przekreśli,
             ale krwi nie odmówi nikt:
           wysączymy ją z piersi i z pieśni.
          Cóż, że nieraz smakował gorzko
           na tej ziemi więzienny chleb?
         Za tę dłoń podniesioną nad Polską -
                      kula w łeb!

              Ogniomistrzu i serc, i słów, 
            poeto, nie w pieśni troska. 
         Dzisiaj wiersz - to strzelecki rów, 
                 okrzyk i rozkaz: 
                Bagnet na broń! 
                Bagnet na broń! 
           A gdyby umierać przyszło, 
         przypomnimy, co rzekł Cambronne, 
           i powiemy to samo nad Wisłą.

                                                                               / Władysław Broniewski; wiersz napisany  przed wybuchem  II wojny, w 1939 r.,
opublikowany w 1943 r.

 

Bitwa pod Wizną, 7-10 września 1939 r.; dowódca walk kpt. Władysław Raginis

 

Odcinek ,,Wizna" nad Narwią jest miejscem, w którym batalion polski przez dwie doby odpierał atak niemieckiej dywizji pancernej. Starcie przeszło do historii jako bitwa pod Wizną lub obrona Wizny .

 

Znalezione obrazy dla zapytania wizna / Fot. wojsko-polskie.pl

https://www.wojsko-polskie.pl/bitwa-pod-wizna/ - kompendium wiedzy

http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/bitwa-pod-wizna/index.html - kompendium wiedzy

 

  

Cześć i chwała Bohaterom!

 

W dniach 7-10 września 1939 r. kilkuset polskich żołnierzy kpt. Władysława Raginisa stawiło opór kilkudziesięciotysięcznej armii niemieckiej, dowodzonej przez gen. Heinza Guderiana. Choć przewaga wojsk III Rzeszy była ogromna, Polacy walczyli do samego końca. Obrona Wizny nazwana została „polskimi Termopilami”. Mija 80. rocznica tych heroicznych walk.

Linia obrony „Wizna”, leżąca na północny wschód od Łomży, została na wiosnę 1939 r. wzmocniona bunkrami i zaporami przeciwczołgowymi. Powstało siedem ciężkich i dwa lekkie żelbetonowe schrony bojowe.

Strategicznej przeprawy przez Narew broniły oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. W ich skład wchodziły m.in. 8. Kompania Strzelecka, 136. Rezerwowa Kompania Saperów i pluton artylerii piechoty - w sumie 20 oficerów i 700 szeregowców. Pod Wizną dowodził kpt. Władysław Raginis, instruktor i wykładowca Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Na polskie pozycje pod dowództwem niemieckiego gen. Heinza Guderiana nacierały cztery jednostki niemieckie: 20. Dywizja Zmotoryzowana, 3. i 10. Dywizja Pancerna i brygada forteczna „Lőtzen”, liczące 32–42 tys. żołnierzy.

 

Żołnierze Wehrmachtu mieli setki czołgów, dział i moździerzy, a także lotnictwo. Polscy obrońcy uzbrojeni byli tylko w cztery działa, 24 ciężkie karabiny maszynowe, 18 ręcznych karabinów maszynowych i dwa karabiny przeciwpancerne.

Nieliczna załoga i słabe uzbrojenie nie dawały dużych szans Polakom. Dla wzmocnienia morale żołnierzy kpt. Raginis i dowódca artylerii por. Stanisław Brykalski złożyli przysięgę, że nie oddadzą bronionych pozycji żywi.

 

 

Obrońcy Wizny będą awansowani

  / Fot. Czarnowski / CC 3.0

                                                                  40 : 1

 

Polskie Termopile – powód do dumy


Pierwsze oddziały niemieckie dotarły do Wizny 7 września. Gdy czołgi wjechały na drewniany most na Narwi, polscy saperzy wysadzili go w powietrze. Następnego dnia rozpoczął się ostrzał artyleryjski i bombardowanie polskich pozycji przez nadciągające kolumny 10 Dywizji oraz brygady „Lőtzen”.

9 września gen. Guderian wprowadził do walki czołgi. Siły pancerne okrążyły schrony, a niemiecka piechota wdzierała się w głąb polskich pozycji. Niemcy zdobyli m.in. schron w Kurpikach dowodzony przez kpt. Wacława Schmidta.

„Nieprzyjaciel uszkodził wszystką broń maszynową w obiekcie, raniąc ciężko mnie i pięciu szeregowców. Stan rannych stale się pogarszał, broni maszynowej już nie było. Zdecydowałem się poddać obiekt” – wspominał potem kpt. Schmidt.

 

Świtem 10 września nadal niezdobyte były dwa schrony w rejonie Góry Strękowej. Niemcy postawili ultimatum, że jeśli kpt. Raginis nie podda się, wzięci do niewoli polscy jeńcy zostaną rozstrzelani. Dowódca widząc, że już nie ma żadnych szans na zwycięstwo wydał żołnierzom rozkaz przejść na tyły. Walczył do końca, odrzucając możliwość złożenia broni - złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. a sam popełni samobójstwo. Zmuszony do kapitulacji dotrzymał przysięgi. 10 września 1939 roku rozkazał żołnierzom opuścić schrony. Otoczony w schronie, odebrał sobie życie rozrywając się granatem. Dzień wcześniej, poległ śmiertelnie ranny odłamkiem por. Stanisław Brykalski, który wraz ze swoim dowódcą przysięgał bronić się do końca.

 

Ekshumacja dowódcy walk pod Wizną

Ekshumacja domniemanych szczątków kpt. Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 roku, została przeprowadzona koło Góry... zobacz więcej

Kapitan Władysław Raginis został pośmiertnie w 1970 r. odznaczony Orderem Virtuti Militari, a w 2012 roku awansowany do stopnia majora. Również jego podkomendny por. Stanisław Brykalski  został pośmiertnieawansowany na stopień kapitana.

 

 

 Podobny obraz

           

                             Mural w Wiznie na cześć bohaterskiego kapitana Raginisa                                 

                                                                                                                                                             / Fot.   wykop.pl

 

Artyści w hołdzie Bohaterom

 

Szwedzka grupa Sabaton w 2008 r. nagrała teledysk do utworu pt. „40:1”. Nagranie opisuje bitwę pod Wizną. Teledysk cieszy się  powodzeniem. Na YouTube obejrzało ponad 8,9 mln internautów.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=epeQwq-aYV0

 

 Podobny obrazInternauci komentują ...

 

jkpoore2 lata temu

Respect to Poland from Texas, USA!


LtDanYouTube
3 lata temu

Respect to the polish brothers who died defending their country. From Canada! Polish RAF pilots were damn good

 

Cristiano Politowski2 lata temu

Respect to Poland from Brazil. There are many Polish here (like me).

 

Nenad Ivanovic2 lata temu

Respect to POLISH SPARTANS from Belgrade, SERBIA!!! Always remeber, my brothers and sisters!

 

Jamie Calder2 lata temu (edytowany)

respect to Poland from Glasgow , Scotland

 


Hiukas
4 miesiące temu (edytowany)

The battle of Wizna is considered to be the Polish Thermopylae. Respect from Greece our Polish brother's. ΖήτωηΠολωνία!

 

Samuele Piredda2 lata temu

Respect to Poland from Italy

 

Адмирал2 lata temu (edytowany)

Respect from Kursk. Russia


Ms Moro
2 lata temu

Real friend - Hungary!

 

HalfTangible4 miesiące temu

Respect to Poland from Texas!

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja: Lidia Jurek

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.