top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

POPC2 baner Nexera szkoly

Edukacji filmowej ciąg dalszy - tym razem oglądać będziemy ,,Piłsudskiego”... Drukuj
Poniedziałek, 07 Październik 2019 13:31

Borys Szyc w roli Józefa Piłsudskiego, fot. Jarosław Sosiński/NEXT FILM/Studio Filmowe Kadr Michał   Rosa   nakręcił   film  o Józefie     Piłsudskim. W   tytułowej   roli    wystąpił   Borys   Szyc. W  postać   żony przyszłego   marszałka     wcieliła    się      Magdalena   Boczarska. Film ma   ukazać Piłsudskiego   jako     ,,człowieka     z    krwi     i    kości",   niezłomnego  na polu walki, ale targanego    zwyczajnymi,  ludzkimi   namiętnościami. 


                                        

Znalezione obrazy dla zapytania seans filmowy kino

Podobny obraz                                                            Fotosy z filmu, fot. MDKiN/NEXT FILM/Studio Filmowe Kadr

Film i inne media to przydatne narzędzia edukacyjne.
Film - umiejętnie wykorzystywany przez nauczycieli, wychowawców, opiekunów w ZS Nr 2 jako środek dydaktyczny, ale i ważny tekst kultury
w dużym stopniu przyczynia się do unowocześnienia procesu nauczania-uczenia się. Edukacja poprzez film służy kształtowaniu kompetencji audiowizualnych oraz lepiej przygotowuje młodych ludzi do krytycznego odbioru mediów w szkole XXI wieku, aktywnie wspiera wdrażanie
nowej podstawy programowej.

09.10.2019 r. - mamy kolejne wyjście uczniów 8 klas z naszej szkoły na seans filmowy we włoszczowskim kinie MUZA…

- Na środowy seans filmu ,,Piłsudski” o godz. 11.00 wychodzą po 3 godzinach lekcyjnych następujące klasy wraz z opiekunami – zapowiedział Wicedyrektor ZS Nr 2 we Włoszczowie pan Piotr Suliga:


- II TI - 27 osób - wych. Bogusława Gładzik- Karpińska
- I PPR LO - 27 osób - wych. Mariusz Małek
- II BIO/ MAT LO - 37 osób - wych. Magdalena Pryt- Podstawka
- III T /TOR - 26 osób - wych. Justyna Pędziwilk- Szweda
- I TE/ TI - 26 osób - wych. Grażyna Gawron
- I J LO - 30 osób - wych. Anna Holerzyńska-Zenka i Olga Pasowska-Kopeć. (Pani Holerzyńska-Zenka   po zaprowadzeniu  klasy wraca na  lekcję).

- III PS/ DJ LO - 11 osób (pozostałe osoby biorą udział w warsztatach dziennikarskich) - wych. Joanna Krawczyk- Bartos) 

- I PS/ TJ LO - 29 osób- wych. Cezary Świetlicki

 

 http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/jozef-pilsudski-18671935/

 

 Znalezione obrazy dla zapytania piłsudski

/ Fot. wprost.pl

 

Józef Klemens Piłsudski (1867–1935) – polityk, działacz niepodległościowy, Naczelnik Państwa Polskiego (1918–1922), Wódz Naczelny Wojska Polskiego (1918), pierwszy Marszałek Polski (1920), premier Polski (1926–1928, 1930).

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania legiony orzełek

                                                                                                                   Orzełek Legionów
                                                                                                                      / Fot. polska-zbrojna.pl

 

Piłsudski jest autorem wielu cytatów. Często bardzo ostrych, nawet niecenzuralnych czy kontrowersyjnych, które na stałe zapisały się w polskiej świadomości. Oto garść wybranych przez nas myśli i cytatów Marszałka...

 

 

  alt

 

/ Fot. polona.pl 

,,Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęga nie tylko wojenną, lecz także kulturalną na całym wschodzie."

 

/ Przemówienie na obiedzie w Lublinie, 11 stycznia 1920.

Źródło: Joanna Gierowska-Kałłaur, Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (19 lutego 1919–9 września 1920), wyd. 1, Wydawnictwo Neriton, Instytut Historii PAN, Warszawa 2003.

 

 

,,Gdy myślę o dziejach tak oryginalnych naszego państwa, naszego narodu, gdy myślą się przenoszę do dawnych czasów, gdy Polska z map świata, jako państwo polityczne, wymazana była, widzę historię wielką mistrzynię życia, jak cicho stąpa, zbiera swoje prawdy, zbiera wszystkie grozy świata, wszystkie jego radości. Myślę, że gdy przechodzi ona tak, jak ongi przed upadkiem Rzeczypospolitej, tak i teraz, i po naszej ziemi, po naszych osadach, tak samo cicho, patrząc na ludzi, zbierając wszystkie mądrości i wszystką głupotę, to sądzę, że nieraz wiele musi prawd przepuszczać, i tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."

 

/ Fragment odczytu wygłoszonego 21 marca 1926 w sali „Colosseum” w Warszawie.
Źródło: Andrzej Garlicki, Józef Piłsudski 1867–1935, Warszawa 1988.

 

 

,,Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

 

Źródło: Joanna Gierowska-Kałłaur, Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (19 lutego 1919–9 września 1920), wyd. 1, Wydawnictwo Neriton, Instytut Historii PAN, Warszawa 2003.

 

- ,,Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii."

Żródło: Telewizja Republika //jpilsudski.org

 Podobny obraz

 

 

 

Źródło: pan Piotr Suliga, fot.: Borys Szyc w roli Józefa Piłsudskiego, fot. Jarosław Sosiński/NEXT FILM/Studio Filmowe Kadr
Redakcja: Lidia Jurek

 

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.