Uczniowie „Czarnieckiego” na zajęciach edukacyjnych w Pedagogicznej Bibliotece we Włoszczowie Drukuj

DSCN1375

W ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się pod hasłem ,,Polski splot" młodzież z  klas II SM/PPR LO, I TR/TI oraz I BIO/CHEM LO odwiedziła  Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach - Filię we Włoszczowie

IMG 20191017 135124

- W programie październikowej wycieczki był pokaz multimedialny połączony z prelekcją ,,Włoszczowa w pierwszych latach niepodległości”. Młodzież z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała  Pani Kierownik Justyny Kowalskiej. Uczniowie obejrzeli prezentację z unikatowymi zdjęciami z okresu II wojny światowej  pozyskanymi przez dwóch pasjonatów historii Włoszczowy -  pana Michała Staniaszka i pana Cezarego Nowaka – relacjonuje pani Magdalena Rak koordynator merytoryczny cyklu zajęć dla naszych uczniów  w bibliotece pedagogicznej.

Uczestnicy spotkania mieli niebywałą okazję do pogłębienia wiedzy na temat codziennego życia  włoszczowian, ich losów przeplatanych  wydarzeniami historycznymi. Aktywnie włączyli się do dyskusji, chętnie odpowiadając na zadawane pytania.

Prowadząca spotkanie przypomniała, że Włoszczowa została pozbawiona praw miejskich w 1869 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym. Odebrane prawa odzyskała w 1919 r. Warto także dodać, że w tym roku Włoszczowa obchodzi podwójny jubileusz - 480. rocznicę nadania praw miejskich i 100-lecie przywrócenia tych praw po okresie zaborów.

DSCN1373

IMG 20191024 144856 1