top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 

POPC2 baner Nexera szkoly

Skorzystaliśmy z projektu edukacyjnego IPN dla bibliotek ,,Biblioteka na to czeka" Drukuj
Środa, 09 Wrzesień 2020 05:40

Strona Główna Dzięki     udziałowi    w    akcji   IPN    w   Warszawie ,,Biblioteka na to czeka" dla   ZS Nr 2 pozyskaliśmy 12 egz.   nowych   publikacji naukowych z   historii Polski   czy literatury polskiej,   rozwijając bazę   edukacyjną szkoły...

 

 

 

 

 

 Powraca akcja „Biblioteka na to czeka”. Bezpłatna wysyłka książek IPN do  bibliotek! - Aktualności - Instytut Pamięci Narodowej

 

,,By osiągać szczyty, stajemy na książkach,

które przeczytaliśmy."

 

 

9 września 2020 r. 

 

Wzbogacenie zbiorów bibliotecznych o najnowsze publikacje dotyczące przede wszystkim historii Polski XX w. oraz rozwój czytelnictwa – to cele 3. edycji akcji IPN „Biblioteka na to czeka” zakładającej bezpłatną wysyłkę darów - książek z Instytutu do bibliotek szkolnych, publicznych, do której to w czerwcu 2020 r. przystąpiła nasza szkoła.

Akcję zaproponował Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Za pomocą internetowej aplikacji www.dlabibliotek.ipn.gov.pl biblioteki mogły zamawiać z przedstawionej listy 20 tytułów wybrany pakiet książek poświęconych XX-wiecznej historii Polski. Oferta obejmowała publikacje różnych oddziałów IPN: w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Książki można było zamawiać do końca maja 2020 r.

Patronat medialny nad akcją „Biblioteka na to czeka” rekomendowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich sprawuje miesięcznik IPN „Pamięć.pl” - tytuł w stałej obecności w naszej szkolnej bibliotece, do wypożyczania wraz z dodatkiem DVD.

Publikacje przeznaczone do tegorocznej wysyłki bibliotekom poświęcone były historii literatury polskiej po roku 1945 i  różnym okresom XX-wiecznej historii Polski, w tym m.in.: II RP, okupacji niemieckiej, a także PRL-owi. 

Do biblioteki w ZS Nr 2 we Włoszczowie zostały wybrane i zamówione tytuły uzgodnione pomiędzy biblioteką a Zespołem Humanistycznym pod przewodnictwem pana Artura Szczukockiego - ogółem 13 książek, ze wskazaniem na czasy PRL.

26.06.2020 r. nauczyciel bibliotekarz Lidia Jurek odebrała pocztową paczkę z 12 egz. zamówionych książek. Jeden tytuł został wykreślony z powodu wyczerpanego nakładu. Otrzymane od IPN publikacje od strony wizualnej, zewnętrznej szaty graficznej prezentują wysoki poziom edytorski: bloki większości wydawnictw są zszywane. Dominują twarde lakierowane okładki i wyrazista kolorystyka. Wszystkie wydrukowane są na wysokiej jakości papierze, czcionkami przyjaznymi dla oczu. Odbiór treści ułatwia przejrzysty aparat pomocniczy i żródła - bibliografia, indeksy, wykazy, zestawienia, tabele, tablice, rysunki, ilustracje, fotografie, cytaty.

Dzięki udziałowi w akcji czytelniczej Biura Edukacji Publicznej IPN, które organizuje nieodpłatną dystrybucję, jako szkoła zwiększamy swoje możliwości  na upowszechnianie książek służących nabywaniu wiedzy, intelektualnemu rozwojowi. Zapewnienie powszechnej dostępności do wartościowych źròdeł informacji  sprzyja dalszemu rozwijaniu kompetencji czytelniczych naszych uczniów w oparciu  nie tylko o pozycje starsze, prezentujące historię najnowszą, a wydane przed kilkoma, kilkunastoma laty, ale i o książki z aktualnymi ustaleniami badawczymi. Nie posiadając nieograniczonych funduszy na zakup książek, w sposób naturalny, co jest oczywistą praktyką, kupujemy pozycje najbardziej potrzebne, poszukiwane i niezbędne uczniom, i nauczycielom szkoły do realizacji podstawy programowej. Pozyskane dzięki akcji ,,Biblioteka na to czeka" tytuły to  bardzo mile widziany dar.

Przypomnijmy, że z programu wzbogacania zasobów bibliotecznych wydawnictwami IPN trwającego już od wielu lat,  do ,,Czarnieckiego" trafiły, m.in. zestawy monograficznych tek edukacyjnych, biografie bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1945 - 1963, zestawy pakietów edukacyjnych IPN „Atlas Polskiego Podziemia Niepodległościowego” oraz liczne syntezy, analizy, broszury, opracowania najnowszych dziejów Polski. Korzystaliśmy także ze współpracy z oddziałami Instytutu: w Kielcach, Krakowie, od których to biblioteka szkolna inicjowała bezpłatne przekazywanie książek lub otrzymywała takie w ramach przekazu własnych regionalnych wydawnictw oraz przywożonych od wymienionych,  np. przez nauczycieli historii po spotkaniach na ,,Przystankach z historią" w oddziale IPN w Kielcach,  z wyjazdów na wykłady czy  z konferencji i wycieczek przedmiotowych.

 Fotogaleria...

 

 

Źródło: tekst i foto  Lidia Jurek,

Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.