top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 117 gości 

POPC2 baner Nexera szkoly

Projekt edukacyjny ,,Godność, wolność, niepodległość" - nabór ofert na II otwarty konkurs Drukuj
Poniedziałek, 06 Sierpień 2018 15:00

Znalezione obrazy dla zapytania 100 lecie odzyskania niepodległości Świętokrzyskie      Kuratorium    Oświaty   zaprasza        do udziału    w konkursie...

 

 

 

 

 

 logo_pl

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca organizacje pozarządowe do zorganizowania i przeprowadzenia konkursu poezji „Myśmy wciąż do Niepodległej szli..” oraz quizu wiedzy o Niepodległej.

Na zadanie przeznaczono łącznie 420 000 zł, w tym:

  • na konkurs poezji „Myśmy wciąż do Niepodległej szli...” – kwotę 320 000 zł;
  • na quiz wiedzy o Niepodległej – kwotę 100 000 zł.

Zarówno konkurs, jak i quiz mają kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie uczniów, wychowanków, nauczycieli i rodziców przez włączanie ich we wspólne świętowanie obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

Termin składania ofert upływa 28 sierpnia 2018 r.

Szczegółowych informacji udziela: 
Bartłomiej Radecki,  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
, oraz tel. 22 34 74 843, Departament Ekonomiczny MEN.

Konkurs został ogłoszony jako zadanie II na 2018 r. z projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” (Projekt 1B.2) na lata 2018–2020, w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017- 2021, dotyczącego wspierania w latach 2018–2020 szkół i placówek w zakresie kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich przez włączanie uczniów, wychowanków i nauczycieli we wspólne świętowanie obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Znalezione obrazy dla zapytania 100 lecie odzyskania niepodległości

 

 PRZEMÓWIENIE JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO DO ZŁĄCZONYCH
W KOMPANIĘ KADROWĄ ODDZIAŁÓW ZWIĄZKÓW I DRUŻYN STRZELECKICH 3 SIERPNIA 1914 R. w ,,OLEANDRACH" W KRAKOWIE  

                                                                                                                    Powziąwszy decyzję rozpoczęcia walki zbrojnej z Rosją, Józef Piłsudski po zarządzeniu mobilizacji Związków i Drużyn Strzeleckich sformował w dniu 3 sierpnia 1914 r. kompanię piechoty, która pierwsza miała przekroczyć granice Królestwa Kongresowego i rozpocząć działania wojenne. Sformowanie tej kompanii, nazwanej ,,Kadrową", nastąpiło na placu powystawowym na Błoniach Krakowskich, tzw. ,,Oleandracb". W skład kompanii liczącej 144 ludzi weszli uczniowie oficerskich szkół Związków i Drużyn Strzeleckich, a dowództwo kompanii otrzymał Tadeusz Kasprzycki (ob. Zbigniew).  Przemówienie Piłsudskieqo wygłoszone w późnych godzinach popołudniowych w dniu 3 sierpnia - zrekonstruował i opublikował po raz pierwszy Wacław Sieroszewski w pracy pt. ,,Józef Piłsudski" wydanej w 1915 r. w Piotrkowie, na której oparty został tekst poniższy.

 Znalezione obrazy dla zapytania oko biało-czerwone

 

 

 

,, ... Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków.
Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały. Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy* Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami...."

     

,, ... Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę** rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć
za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry,
z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam
was, jako pierwszą kadrową kompanię..."

Przypisy:

* Członkowie Związków Strzeleckich nosili na czapkach orła tzw. strzeleckiego, natomiast członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich owalną blachę, z wytłoczonym na niej orzełkiem i napisem «Polska Drużyna Strzelecka w N. N.». Józef Piłsudski zamienił swego orzełka z dowódcą oddziału P. Dr. Strzeleckich Stanisławem Burhardt-Bukackim.

** Kompania «Kadrowa» przekroczyła granicę o świcie dn. 6 sierpnia.

 

 

 

Źródło: www.men.gov.pl i KO w Kielcach , polona.pl 
Redakcja: Lidia Jurek

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.