top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 99 gości 

POPC2 baner Nexera szkoly

„ … aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” Drukuj
Piątek, 06 Grudzień 2019 08:55

alt  Państwowe   Wydawnictwo      Naukowe     rozstrzygnęło lebiscyt  na   Młodzieżowe     Słowo   Roku       2019.              Wygrała     „alternatywka”. Na podium są też   słowa   „jesieniara” i „eluwina”…

 

 

 

 

 

alt

 

 

,,Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.”

 

/ Juliusz Słowacki,  ,,Beniowski”, Pieśń V, w. 133 - 140

 

alt 

 

Szczegóły werdyktu  - http://bit.ly/PWN_MSR2019 

 

Alternatywka”, „jesieniara” i „eluwina to słowa, które znalazły się na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło ponad 41 000 zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu.

 

Werdykt jurorów plebiscytu...

Plebiscyt został rozstrzygnięty po raz czwarty. Kapituła plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (,,Polityka”), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), na podstawie liczby oddanych głosów uznaje, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownikALTERNATYWKA, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.

 

Za najciekawszą, najtrafniejszą i  obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznaje poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:

 

Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.

 

Plebiscyt został rozstrzygnięty po raz czwarty. W poprzednich latach wygrały słowa: 2016 - ,,sztos”, 2017 - ,,XD”,  a w 2018 - ,,dzban”.

 

,,Alternatywka" …

to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach. Słowo może być uznane za odpowiednik angielskiego ,,alternative girl". Chodzi o osobę ubierającą się w specyficzny, ekstrawagancki, odmienny sposób niż większość ludzi. 

Kim jest ,,Jesieniara?...

to kobieta lubiąca jesień. Swoje upodobanie tej pory roku manifestuje przez zachowania, ubrania, a nawet dzięki ,,typowo jesiennym" napojom.Jak czytamy w definicji, typowa ,,jesieniara" cieszy się z parków pełnych pożółkłych liści, ubiera grube szale, wełniane rękawiczki i spędza wieczory pod kocem z książką lub gorącym kakao. Często dzieli się przyjemnością ze spędzenia czasu w ten sposób za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

 ,,Eluwina”!...

Słowo  powstało z przekształcenia słowa halo/elo i pełni funkcję powitania, tak samo jak siema i cześć. Jego propagatorem wśród młodzieży stał się artysta Kacper Blonsky, który nagrał piosenkę o takim tytule.

  

,,Akceptuję (…) okazjonalne innowacje funkcjonalnie uzasadnione, odświeżające codzienne zachowania językowe,
służące dysautomatyzacji odbioru poszczególnych tekstów
i ich destereotypizacji. Powiem więcej:
żywa, potoczna mowa musi być źródłem
pulsującym innowacjami!
To one bowiem są warunkiem życia języka.

 

/ Jan Miodek, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego;
popularyzator wiedzy o 
jjęzyku polskim

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania sjp pwn

 

Zachęcamy do śledzenia informacji o kolejnych edycjach plebiscytu
na stronie sjp.pwn.pl!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania nutkaPO PROSTU WSŁUCHAJ SIĘ....  ze skarbnicy kultury polskiej - perełki językowe: genialne teksty Jeremiego Przybory i mistrzowska interpretacja Ireny Kwiatkowskiej do muzyki Jerzego Wasowskiego...

 

 https://www.youtube.com/watch?v=fUhOM7wyQpY

https://www.youtube.com/watch?v=lKXg8bxSDYU 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Redakcja: Lidia Jurek

 

 

 

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.