top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 545 gości 

POPC2 baner Nexera szkoly

List mjr do maturzystów – dbajcie o siebie, pozostańcie w domu Drukuj
Wtorek, 28 Kwiecień 2020 06:25

1920x810

 

 Naulicreative | Freepik

 

 

 

 

 

 

 

 

List mjr Danuty Szyksznian do maturzystów

 

Legendarna łączniczka Okręgu Wilno AK i nauczycielka Danuta Felicja Szyksznian ps. Sarenka, Szarotka przygotowała list do tegorocznych maturzystów, w którym prosi ich o dbanie o siebie, swoich bliskich i odpowiedzialność w tych trudnych dniach. Pani Danucie życzymy dużo sił i zdrowia! Dziękujemy za te piękne słowa przekazane do młodzieży.

– Moje pokolenie odchodzi na wieczną wartę, a gdy odejdzie ostatni żołnierz Armii Krajowej, skończy się epoka. Teraz Wy musicie służyć Polsce jak najlepiej. Kochać ją jak matkę, nie pozwolić źle mówić o niej, starać się tak, aby w kraju ludziom żyło się godnie i nigdy nie było wojny. Żeby to się udało potrzeba dużo mądrości, toteż proszę Was, dbajcie o siebie, pozostańcie w domu, a ten okres poświęćcie nauce – napisała Danuta Szyksznian.

„Sarenka” w swoim liście pokreśliła, że jej pokolenie nie miało łatwo. Nauka musiała odbywać się w ukryciu, a nauczyciele, którzy chcieli uczyć młodzież ryzykowali życiem.

Wiem, że to trudne, ale i moje pokolenie nie miało wesoło. Byliśmy żołnierzami Armii Krajowej i był to czas, gdy szkoły były pozamykane dla polskiej młodzieży. My jednak postanowiliśmy nadal uczyć się. Nie było komputerów, ksero, brakowało zeszytów i książek, które przepisywaliśmy nocami. Nasi drodzy nauczyciele narażając się na karę śmierci postanowili zorganizować tajne nauczania. Staraliśmy się im odwdzięczyć i choć każda lekcja odbywała się w innym mieszkaniu, to uczęszczaliśmy na wszystkie.

 

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, nauka wydaje się kluczem do przetrwania.
Zarówno dla naszej planety, jak i nas samych jako narodu oraz
naszego dobrobytu i bezpieczeństwa.

 

 

 

Źródło: KO w Kielcach
Redakcja: Lidia Jurek 

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.