Matematyczne sukcesy uczennicy Natalii Szumiał Drukuj
Środa, 01 Lipiec 2020 19:55

IMG-20200627-WA0031Natalia Szumiał  - ucz. kl. II bio/mat/oz

uzyskała bardzo dobry wynik w finale

III        Jagiellońskiego          Turnieju

Matematycznego.Do uzyskania tytułu

laureata     zabrakło    jej     niespełna

jednego punktu...

„Szanowni Państwo.

Miło mi poinformować, że Natalia Szumiał - ucz. kl. II bio/mat/oz Liceum uzyskała bardzo dobry wynik w Finale III Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego. Do uzyskania tytułu laureata zabrakło jej niespełna jednego punktu. Należy nadmienić, że zadania obejmowały całość materiału szkoły średniej w zakresie rozszerzonym. Łącznie w konkursie wzięło udział 1000 uczniów. W większości byli to maturzyści z wielkich miast. Gratulacje dla Natalii oraz sukcesów w kolejnej edycji.” tak po ogłoszeniu wyników finału III JTM napisała w dzienniku librus pani Renata Konwiak, nauczycielka matematyki Natalii.

kr1

Jagielloński Turniej Matematyczny to ogólnopolski konkurs organizowany przez Wydział

Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

I edycja odbyła się w roku szkolnym 2017/18. Celem Turnieju jest popularyzacja matematyki

oraz podniesienie kompetencji matematycznych uczniów szkół ponadpodstawowych.

Turniej podzielony jest na 3 etapy: dwa elektroniczne i jeden stacjonarny. W pierwszym -

każdy uczeń zmierzył się z zadaniami ze strony internetowej. Na ich rozwiązanie miał

miesiąc. Najlepsi zostali zakwalifikowani do drugiego etapu, w którym mieli kilka godzin na

rozwiązanie 8 zadań. Etap II odbył się w styczniu.

223 osoby z najlepszym wynikiem, a wśród nich Natalia, zostały zaproszone do Krakowa,

gdzie w dniach 7 – 8. 03.2020 r. miał się odbyć finał.

Ze względu na pandemię koronawirusa finał odbył się dopiero 02.06.2020r., online.

W finale uczestnicy mieli do rozwiązania w czasie 2 godzin 15 zadań, niektóre bardzo

trudne, wykraczające poza materiał szkoły ponadpodstawowej.

Należy nadmienić, że do udziału w konkursie namówiła Natalię mama – pani Iwona Szumiał, nauczyciel w ZS nr 2 we Włoszczowie.

- Udział w konkursie wymagał samodzielnego opracowania działów matematyki, realizowanych pod koniec klasy II oraz w klasie III oraz niektórych treści wykraczających poza materiał szkoły ponadpodstawowej.Na pewno „Rachunek prawdopodobieństwa” oraz „Rachunek różniczkowy”, które nie należą do łatwych działów, podczas tradycyjnego nauczania w klasie przy tablicy, wymagały dużego wkładu pracy ze strony Natalii – zauważa nauczycielka przedmiotu.

Poniżej 3 przykładowe zadania konkursowe:

Zadanie 6– etap I

Prawdopodobieństwo opadów danego dnia wynosi 5/17. jeśli poprzedniego dnia były opady, i 4/13, jeśli poprzedniego dnia ich nie było. Jakie jest prawdopodobieństwo, że za 31dni będą opady, jeśli dziś spadł deszcz? Podać kolejne sześć cyfr rozwinięcia dziesiętnego wyniku począwszy od pierwszej niezerowej cyfry z pominięciem przecinka, bez zaokrągleń.

Zadanie 6 - etap III

Wbijamy gwóźdź w globus w biegun północny. Następnie do gwoździa przywiązujemy nitkę o długości 2π cm i kreślimy na globusie okrąg, do którego sięga nitka. Okrąg ma długość 12π cm. Niech promień globusu ma x cm. Wyznaczyć 1000x (a to część całkowita liczby a).

Zadanie 9 - etap III

Dwóch graczy gra w następującą grę. Dane są zapisane kolejno liczby 1,2,3,…,1001. Gracze na zmianę wykonują następujący ruch: zmazanie dwóch znajdujących się obok siebie liczb x,y (gdzie x znajduje się po lewej stronie, a y po prawej) oraz zapisanie na ich miejscu liczby x+(−1)Xy. Wynikiem gry nazwiemy liczbę otrzymaną po wykonaniu 1000 ruchów. Jaka jest największa liczba z, dla której istnieje strategia gracza pierwszego zapewniająca wynik gry wynoszący co najmniej z, niezależnie od ruchów gracza drugiego?

Warto dodać, że dane w zadaniach były różne pomiędzy zawodnikami.

- Natalia zakwalifikowała się również do Finału Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego, który nie odbył się z powodu obecnej sytuacji. Konkurs również obejmował całość materiału szkoły średniej w zakresie rozszerzonym - - podkreśla nauczyciel przedmiotu.

IMG-20200627-WA0031

Potwierdzenie  uzyskanie przez Natalię tytułu finalisty w III JTM

20200627 205656

20200627 212937

Natalio, gratulujemy i dziękujemy, życząc kolejnych sukcesów!

Źródło: tekst pani Renata Konwiak, foto Natalia Szumiał
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental