top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 

POPC2 baner Nexera szkoly

W ,,Czarnieckim" zapłonęły znicze w miejscach narodowej pamięci historycznej Drukuj
Środa, 18 Wrzesień 2019 06:24

IMG 0008 Uczennice  klasy I biomedycznej LO w imieniu społeczności ,,Czarnieckiego" upamiętniły 80. rocznicę agresji Rosji sowieckiej na Polskę. W miejscach pamięci związanych z II wojną światową znajdujących się  na terenie naszej szkoły zapaliły znicze...

 

 

 

 

 IMG 0011

 

Podobny obraz

 

Żywa lekcja historii... 

Materialne ślady, miejsca pamięci w ,,Czarnieckim" to przypominanie młodym Polakom o heroizmie, o ,,śmierci za wolność ojczyzny", dramatycznych wydarzeniach związanych z II wojną światową. O Katastrofie polskiego TU 154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Całoroczna szkolna opieka nad nimi, pamiętanie o nich przez uczniów i nauczycieli czyni te miejsca bardziej rozpoznawalnymi, czci poległych rodaków, służy przeniesieniu pamięci o  NICH dla przyszłych pokoleń.

 

17.09.2019 r. podczas wtorkowych zajęć lekcyjnych z wos-u najmłodszy rocznik uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, tj. kl. I biomedyczna LO (wychowawca pani Agnieszka Kocełuch) pod opieką pana Artura Szczukockiego, nauczyciela przedmiotu odwiedził ze zniczami szkolne miejsca pamięci o Polakach w rocznicę agresji Związku Sowieckiego 80 lat temu, we wrześniu 1939 roku. 

 

Pod godnie wyeksponowanymi dwoma pamiątkowymi tablicami na fasadzie głównej i w skrzydle wschodnim (widok na ul. Koniecpolską) zrewitalizowanego gmachu szkoły i trzema kamieniami wkomponowanymi od strony południowej  w centralny gazon, w otoczeniu jesiennej zieleni trzech w znakomitej kondycji biologicznej dostojnie rosnących dębów pamięci, delegacja uczennic klasy: Joanna Świeboda, Martyna Dudek, Aleksandra Kaczmarek, Eliza Olszewska ustawiła i zapaliła znicze, oddając należną cześć zamordowanym i poległym Polakom.

 

Pan Artur Szczukocki w swobodnej rozmowie z młodzieżą przypomniał najważniejsze fakty związane z tragicznymi dla Polski wydarzeniami  września 1939 roku. Przybliżył również kontekst historyczny powstania szkolnych miejsc upamiętnienia męczeństwa naszych rodaków - ofiar II wojny światowej, w tym wrześniowej napaści sowieckiej na Polskę samotnie wówczas walczącą od siedemnastu dni z armią Hitlera oraz Tragedii pod Smoleńskiem w 2010 roku.

 

Zobacz też pomniki Poległym i Pomordowany na Wschodzie, poświęcone pamięci Polaków, którzy zostali wysiedleni w głąb ZSRR, ofiarom łagrów syberyjskich i zbrodni katyńskiej, a także poległym po agresji sowieckiej w 1939 roku...

 
 

Fotogaleria... 

 

 

Źródło: tekst i foto Lidia Jurek, info  Klaudia Kaliszewska, kl.  I biomed. LO
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.