100 lat temu urodził się nasz wielki rodak Karol Wojtyła, Św. Jan Paweł II, papież Drukuj
Niedziela, 17 Maj 2020 10:18

IMG 0001

,,Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być
-  Gdzie jesteś, źródło?…  Gdzie jesteś, żródło?!..."

/ Jan Paweł II, ,,Tryptyk rzymski", s. 11

San Juan Pablo II. Siempre abrazado a la cruz – Quédate con nosotros

Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!“ - Św. Jan Paweł II

Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. 16 października 1978 r. w Watykanie został wybrany na papieża Kościoła Katolickiego. Przybrał imię Jana Pawła II. Jego pontyfikat - po Św. Piotrze I oraz papieżu Piusie IX - jest uznawany za najdłuższy na świecie.

alt

Przesłanie 27 lat wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez Niego na początku misji:

„Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi,

otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”.

/ 22.10.1978 r., Watykan, Msza Św. inaugurująca pontyfikat

Świat zapamiętał Go jako niestrudzonego papieża - pielgrzyma. Wielokrotnie okrążył kulę ziemską, odwiedził wszystkie zamieszkałe kontynenty. Wizytował koronowane głowy państw, ale i tych najuboższych wiernych. Przemawiał na stadionach, lotniskach, placach, w parlamentach, przed ubogimi afrykańskimi chatami, wszędzie. Papież Polak stał się obywatelem świata.

Ojciec Święty Jan Paweł II potrafił rozmawiać z każdym.
Jako pierwszy papież w historii stolicy kościoła przekroczył progi meczetu i synagogi. Był pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię. Niestety nie udało mu się odbyć podróży, do której dążył, do Rosji. Prawdopodobnie ze względu na niechęć ze strony patriarchatu moskiewskiego.

W czasie 106 swoich podróży niósł Ewangelię do 129 krajów, a w nich do 617 miast i miejscowości. Wszystkie zagraniczne pielgrzymki trwały prawie 600 dni, a ich łączna trasa wyniosła 1.000.162 km, czyli Jan Paweł II pokonał trzy razy dystans równy odległości miedzy Ziemią, a Księżycem.

Do Polski pielgrzymował 9 razy. Wielu ludzi bez trudu rozpoznaje Jego mocny i ciepły głos, upominający się zawsze o prawa i godność każdego człowieka.

,,Wstań! Nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach!

Wyprostuj się...Wstań i idź! Żyj wyprostowany."

/ 1986 r., Francja, Lyon

W stulecie urodzin Papieża możemy serdecznie podziękować, że JP2 żył z nami i był wśród nas. Wielu nam dane było być świadkami na Jego drodze nauczania, choć raz usłyszeć papieża, gdy mówił do Polaków.

Młodych Polaków zachęcamy gorąco - dzisiaj, gdy tak bardzo brakuje światu rzeczywistych autorytetów, ludzi żyjących w prawdzie, zaświadczających całym swoim życiem, że są tym, co głoszą na co dzień, poszukajcie w spuściźnie duchowej JP2! Znajdziecie tam, tak samo, jak znaleźli inni przed Wami prawdziwe źródło pokrzepienia dla serc, wzmocnienia ducha i przenikliwej mądrości. Słowa nadziei, prawdy i miłości.

https://www.youtube.com/watch?v=W08hrKKSFIw     homilia JP II do młodzieży, 12.06.1987r., Westerplatte

https://www.youtube.com/watch?v=sJpTcUqYTQM    Jan Paweł II do młodych - Wypłyń na głębię! (Duc in altum), Lednica 2000 r.

Pope Saint John Paul II Karol Józef Wojtyła | Salt and Light ...

,,Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś

niepowodzenie czy zawód, niech wasza myśl biegnie ku Chrystusowi,

który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem

i który pomaga przetyrwać każdą trudność.

Wiedzcie, że nie jesteście samotni.."

/ Homilia podczas Mszy świętej w Łowiczu, 14.06.1999 r.

!

IMG 0001

W tym roku szkolnym z powodu pandemii koronawirusa nie możemy w naszym ,,Czarnieckim" uczcić tej wyjątkowej chwili - stulecia narodzin wielkiego Rodaka.

Na zdjęciu - jedna z okolicznościowych szkolnych aranżacji na Dzień Papieski;  w roku 2018 przygotowali ją uczniowie III klasy Technikum Architektury Krajobrazu pod opieką nauczyciela biologii i przedmiotów zawodowych pana Mariusza Małka oraz katechety ks. Marcina  Piotrowskiego