Marszałek Sejmu RP gościła we Włoszczowie na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 Drukuj
Czwartek, 03 Wrzesień 2020 02:46

alt

Tegoroczna     inauguracja             była    uroczystością  wyjątkową ze względu    na   obecność  w   I LO   im.  gen. W.      Sikorskiego  wyjątkowego  gościa -        Marszałek    Sejmu   Rzeczypospolitej    Polskiej   Pani   Elżbiety Witek. Z rąk      Pani   Marszałek   uczniowie  odebrali    także         stypendia               Starosty    Włoszczowskiego   przyznane  im   za    osiągnięcia w nauce...

alt

1 września 2020 r.

1 września 2020 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie odbyło się uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021. Tegoroczna inauguracja była uroczystością wyjątkową ze względu na obecność wyjątkowego gościa - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Witek.

W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście: Posłowie na Sejm RP: Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski, Senatorowie: Jacek Włosowicz i Jarosław Rusiecki, Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,  Andrzej Pruś Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Artur Konarski Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach, Grzegorz Dziubek Burmistrz Gminy Włoszczowa, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński i Wójt Gminy Kluczewsko Rafał Pałka oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a także przedstawiciele służb.

Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy pod opieką Pana Artura Szczukockiego, nauczyciela historii oraz siedmioro uczniów osiągających w ub. roku szkolnym najwyższe wyniki nauki w liceum i technikum, uroczyście odbierających w czasie spotkania przyznane im stypendia starosty.

Uroczystość rozpoczęto uczczeniem minutą ciszy ofiar II wojny światowej. Następnie piosenkę pt. „Historie zagubione” dedykowaną bohaterom tamtych wojennych czasów zaśpiewała uczennica Aleksandra Janus.

Jako pierwsza głos zabrała Marszałek Sejmu, która w okolicznościowym przemówieniu zwróciła uwagę na to, że największe perełki rodzą się w małych miejscowościach i rolą nauczycieli jest odkrycie talentów uczniów uzdolnionych w różnych dziedzinach i pomoc w rozwijaniu tych talentów. Przypomniała też o przypadającej w tym roku 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i ogromnym zadaniu szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych. Nawiązała też do obecnej sytuacji epidemiologicznej, życząc wszystkim, by nauczyli się pracować i uczyć się w tej nowej, trudnej rzeczywistości.

Po przemówieniu gościa honorowego, głos zabrał Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski oraz Dyrektor I LO Bożena Kaczor.

Starosta Dariusz Czechowski w swojej wypowiedzi  podkreślił, że młodzież włoszczowskich szkół średnich mimo pandemii i zdalnego nauczania, osiągnęła bardzo dobre wyniki w nauce. Zdawalność matury wyniosła 88%, czyli znacznie powyżej średniej krajowej, za co serdecznie podziękował uczniom i nauczycielom przygotowującym młodzież do egzaminu maturalnego.

W dalszej części uroczystości odbyło się wręczenie uczniom stypendiów Starosty Włoszczowskiego za wysokie wyniki i szczególne osiągnięcia w nauce na rok szkolny 2020/2021. Stypendia otrzymali uczniowie trzech włoszczowskich szkół średnich.

3Stypendia Starosty Włoszczowskiego otrzymali następujący uczniowie z ,,Czarnieckiego":

• Szymon Nowak – Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
  • Kacper Nowak – Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
  • Ewelina Zug – II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
  • Magdalena Wyciszkiewicz – II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
  • Zuzanna Oleksy – II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
  • Amelia Bartos – II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
  • Julia Barczyńska – II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,

Stypendystom pogratulowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski.

Na koniec uroczystości uczniowie podziękowali Marszałek za przyjazd do ich szkoły.

Za przyjęcie zaproszenia podziękował też Starosta Dariusz Czechowski, Wicestarosta Łukasz Karpiński, Członkowie Zarządu Powiatu: Małgorzata Gusta i Rafał Pacanowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz, wręczając Pani Marszałek bukiet kwiatów, pamiątkowy grawerton oraz figurkę Hetmana Stefana Czarnieckiego.

1 września w szkołach prowadzonych przez Powiat Włoszczowski rok szkolny 2020/2021 w 67 oddziałach rozpoczęło 2010 uczniów.

Relacja Włoszczowy Online dostępna na stronie internetowej:

Galeria zdjęć na stronie internetowej:

Źródło: tekst i foto za http://www.powiat-wloszczowa.pl/